Začetniški priročnik: LiteSpeed ​​Cache za WordPress

Ta članek je namenjen preprostemu in enostavnemu nameščanju LiteSpeed Cache za WordPress (LSCWP). Preučili bomo stvari, ki jih morate vedeti za uspešno uporabo vtičnika, ter katere nastavitve lahko varno prezrete.

Namestil in aktiviral sem vtičnik LSCache za WordPress. Kaj pa zdaj?

LSCWP ima v bistvu dva namena: predpomnjenje celotne strani za dinamično ustvarjene dele vašega spletnega mesta, ter vtičnik za optimizacijo spletne strani. Večina ljudi, ki namestijo LSCache, to stori zaradi funkcij predpomnjenja.
Lahko omogočite funkcije predpomnjenja, ostale nastavitve pa pustite na privzetih vrednostih.

Ob aktivaciji so vse nastavitve onemogočene. Če želite vklopiti predpomnjenje, pojdite na LiteSpeed ​​Cache > Cache > Cache in Enable Cache nastavite na ON.

Privzete nastavitve so običajno ustrezne za večino spletnih strani. Po vklopu predpomnjenja obvezno preklikajte celotno spletno stran in preverite delovanje bistvenih funkcionalnosti (oddajte naročilo, odjavite in prijavite se v administrativno okolje…).

Pregled nastavitev predpomnjenja

Zavihek Cache (“Predpomnilnik”)

Prva možnost znotraj zavihka Cache (Predpomnilnik) je vklop in izklop funkcije predpomnjenja (Enable Cache). Preostale nastavitve vam omogočajo, da določite, katere vrste vsebin bodo predpomnjene. Privzeto je vse omogočeno. Če ne veste, kaj počnejo te nastavitve, je najbolje, da so nastavljene na privzete.

Zavihek TTL (Življenjska doba)

TTL pomeni “čas osveževanja” in pomeni časovni interval, ko stran lahko ostane v predpomnilniku, preden je označena kot zastarela. Ko stran doseže TTL, se izbriše iz predpomnilnika. Izbrani so privzeti TTL-ji, ki so primerni za večino spletnih mest, možno pa jih je tudi spreminjati.

Zavihek Purge (Čiščenje)

Purge pomeni brisanje podatkov iz predpomnilnika. Uporabo funkcionalnosti priporočamo po vsaki spremembi nastavitev vtičnika ali večjih spremembah samih strani.

Privzete nastavitve zadoščajo večini spletnih strani. Funkcionalnost podrobneje pojasnjuje spodnji primer.

Primer

Če napišete novo objavo, jo označite z “piškotki” in jo objavite v kategoriji “recepti”, se bo spremenilo več strani: domača stran, arhivska stran kategorije receptov, arhivska stran oznak piškotkov, vaša arhivska stran avtorja in verjetno nekatere druge strani, odvisno od vaše teme.
Vse te strani bo treba osvežiti v predpomnilniku, da ne bi prihajalo do prikaza zastarele vsebine. Te nastavitve vam omogočajo, da prilagodite pravila, ki ustrezajo potrebam vašega spletnega mesta.

Zavihek Excludes (Izjeme)

Če obstajajo deli strani, ki jih ne želite predpomniti, jih lahko pod zavihkom Excludes dodate med izjeme. Vsebina teh podstrani bo iz predpomnjenja izvzeta.

Ostale nastavitve

Preostali zavihki predpomnilnika (štiri ali pet, odvisno od tega, ali imate omogočen vtičnik WooCommerce) pokrivajo naprednejše vrste predpomnjenja.

ESI

ESI (“Edge Side Includes”) je markup jezik, s pomočjo katerega označimo dele posamezne strani (recimo stransko vrstico, header in podobno), ki so izvzete iz predpomnjenja oz. obravnavane ločeno. Na ta način se pretežni del strani prikaže iz predpomnilnika in tako manj obremenjuje strežnik, prav tako pa posebna obravnava določenega segmenta strani zahteva manj strežniških virov.

Object (Objekt)

Pod Object Cache lahko uredimo nastavitve prepomnjenja podatkovne baze s pomočjo servisov, kot so memcached ali redis – odvisno od tega, kateri od teh servisov je na strežniku omogočen.

Browser (Brskalnik)

Browser Cache omogoča, da se statični deli spletne strani (recimo logotip) predpomnijo v brskalniku obiskovalca ob njegovem prvem obisku spletne strani. Priporočamo, da je Browser Cache vklopljen, saj se lokalno predpomnjene vsebine nalagajo hitreje v primerjavi z vsebinami, ki niso predpomnjene lokalno.

Advanced (Napredno)

Zavihek omogoča urejanje nekaterih naprednih nastavitev, recimo login cookieja in link hover preloadinga. Ureditve so namenjene naprednim uporabnikom.

WooCommerce

Če uporabljate spletno trgovino, postavljeno z Woocommerce, je pod istoimensko rubriko vtičnika mogoče natančneje določiti, kako pogosto se iz predpomnilnika izbrišejo predpomnjeni podatki spletne trgovine, denimo ob vsaki spremembi artikla in podobno.

Druge nastavitve vtičnika

Vtičnik LSCache poleg osnovnih možnosti predpomnjenja nudi tudi široko paleto drugih nastavitev. Podrobneje so opisane v nadaljevanju.

Uporabnikom je sicer najbližje opcija Image Optimization. S pomočjo te funkcionalnosti lahko preko LiteSpeedovih strežnikov poskrbimo za tehnično optimizacijo slik, da so te primerne za prikaz na spletu, kar po izkušnjah bistveno vpliva na performančno izboljšanje same spletne strani.

Dashboard (Nadzorna plošča)

Nadzorna plošča LiteSpeed ​​Cache vam omogoča hiter pregled vseh nastavitev in povzetek izbojšanja performans od vklopa vtičnika do aktualnega dne.

General (Splošno)

Pod splošnimi nastavitvami lahko vtičnik nadgradimo in konfiguriramo nastavitve, ki jih želimo prikazati v Dashboard razdelku.

CDN

V tem razdelku lahko konfigurirate omrežje za dostavo vsebine (CDN – content delivery network) za uporabo z WordPressom. Če CDN-ja ne uporabljate, ga zanemarite. Podpora za CDN je privzeto onemogočena.

Image Optimization (Optimizacija slik)

LiteSpeed ​​Cache za WordPress omogoča optimizacijo slik, da so te primerne za prikaz na spletu. Optimizacija v grobem poteka tako, da se slike po skupinah pošljejo na LiteSpeedov strežnik, kjer se optimizirajo, strežnik pa jih nato pošlje nazaj na spletno mesto.

Page Optimization (Optimizacija strani)

Razdelek ponuja možnost napredne optimizacije strani, recimo optimizacijo CSS-ja, JS-ja, HTML-ja, medijskih elementov ipd.

Database (Baza podatkov)

Ta razdelek vam omogoča optimizacijo podatkovne baze vaše WordPress strani.

Crawler (“Pajek”)

Crawler je orodje, ki pregleda vse dele spletne strani in poskrbi, da se te hitreje znajdejo v predpomnilniku. Ker so crawlerji sistemsko potratni, jih nekateri ponudniki gostovanja na strežnikih deljenega gostovanja ne omogočajo.

Toolbox (Zbirka orodij)

Ko morate ročno očistiti predpomnilnik, izvoziti nastavitve spletnega mesta ali odpraviti napako, boste vse potrebno našli v razdelku Toolbox (Zbirka orodij).

Vam je članek pomagal?
Dislike 0
Ogledov: 588
Niste našli, kar ste iskali? Preiščite bazo znanja